Zaburzenia seksualne: podejście neuro-medyczne

Badanie dysfunkcji seksualnych od lat cierpi na brak dobrze kontrolowanych badań naukowych i obiektywnych danych. W ciągu ostatnich kilku lat wnikliwi lekarze i naukowcy wkroczyli na pole i dodali olbrzymią ilość do naszej wiedzy. Wraz z tym wzrostem wiedzy, lekarz jest odpowiedzialny za ocenę i leczenie zaburzeń seksualnych swoich pacjentów. Ta książka nie jest przeznaczona specjalnie dla urologów i neurologów, ale dla każdego lekarza, który chce lepiej zrozumieć przyczyny, leczenie i leczenie zaburzeń seksualnych. Książka składa się z czterech części, obejmujących normalną anatomię i fizjologię czynności seksualnych i technik diagnostycznych, dysfunkcję seksualną w określonych stanach neurologicznych, dysfunkcję seksualną z przyczyn nienaukowych i niespecyficzne opcje terapeutyczne. Nic dziwnego, skoro redaktorzy są neurologami, książka jest ważona wobec dysfunkcji seksualnych w chorobie neurologicznej. Jednak uczestnicy reprezentują dziedziny urologii, psychiatrii, gerontologii i endokrynologii, a także neurologii.
Część zawiera kilka najważniejszych wydarzeń. Rozdział 3 na temat dysfunkcji seksualnych kobiet daje pełny przegląd często pomijanego tematu. Rozdział 4 szczegółowo omawia monitorowanie nocnego obrzmienia prącia, chociaż fotografie nie są najwyższej jakości.
Część 2 zaczyna się od własnego rozdziału redaktorów na temat zaburzeń seksualnych w chorobie Parkinsona i obejmuje dyskusję kobiet z tym zaburzeniem; to doskonały wkład do książki. Rozdziały 7 i 9 dotyczące dysfunkcji seksualnych u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego i cukrzycą są wyjątkowo dokładne i dobrze napisane, a oba obejmują sekcje dotyczące zaburzeń seksualnych u kobiet w tych zaburzeniach.
Część 3 koncentruje się na dysfunkcjach seksualnych z powodu zaburzeń nieneurologicznych – psychogennych, endokrynologicznych, naczyniowych i jatrogennych. Rozdział Donatucciego i Lue na temat choroby naczyniowej jest szczególnie dobry. W nim omawiają wszystkie aspekty dysfunkcji naczyniowych; ilustracje tutaj są najlepsze w książce.
Część 4, dotycząca terapii zaburzeń seksualnych, jest najkrótszą sekcją. Jednak jego dwa rozdziały powinny okazać się przydatne dla lekarzy, którzy nie są często wezwani do leczenia dysfunkcji seksualnych. Segment terapeutyczny dla kobiet z dysfunkcją seksualną byłby korzystny, ale go brakuje.
Ogólnie rzecz biorąc, książka jest dobrym odniesieniem, łatwo czytelna, z krótkimi rozdziałami. Listy referencyjne są wyczerpujące i aktualne. Rozdziały pokrywają się znacznie, ale nie pomniejsza to ogólnej treści książki. Zaburzenia seksualne powinny okazać się najbardziej przydatne dla nieurologów, ponieważ praktykujący urologowie będą prawdopodobnie zaznajomieni z większością danych dotyczących zaburzeń seksualnych u mężczyzn.
Daniel L. Watson, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

Brian Saltzman, MD
Beth Israel Hospital, Boston, MA 02215

[hasła pokrewne: protezy bydgoszcz, siatka centylowa dla młodzieży, szpital pyrzyce ]

Powiązane tematy z artykułem: protezy bydgoszcz siatka centylowa dla młodzieży szpital pyrzyce