Tyrania zdrowia

Czytanie artykułu dr Fitzgeralda Tyrania zdrowia (wydanie z 21 lipca) przypominało mi komentarz pewnego pacjenta, który kiedyś mi zrobił. Po tym, jak skrytykowałem pacjenta za jego oczywisty brak zastosowania się do moich zaleceń dotyczących korygowania jego niewłaściwego zachowania , powiedział: Wiesz, doktorze, w życiu jest coś więcej niż dobre zdrowie. Te słowa pomogły mi opanować moje Nadgorliwe próby zmuszenia pacjentów do tego chwalebnego stanu dobrego samopoczucia i utrzymania bardziej realistycznego podejścia do najlepszego możliwego stanu zdrowia.
Lewis E. Foxhall, MD
University of Texas MD Anderson Cancer Center, Houston, TX 77030
Odniesienie1. Fitzgerald FT. Tyrania zdrowia. N Engl J Med 1994; 331: 196-198
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Rosnąca krytyka niezdrowego stylu życia jest bezpośrednim rezultatem upowszechniania odpowiedzialności za koszty opieki zdrowotnej wśród ogółu społeczeństwa. Kanadyjski system opieki zdrowotnej finansowany z podatków spowodował tę zmianę na długo przed powstaniem obecnej szerokiej definicji zdrowia. Gdy podatki są wysokie, wzrasta koszt opieki medycznej i wprowadzane jest racjonowanie usług – tak jak w Kanadzie – społeczeństwo będzie nieuchronnie krytykować tych, którzy nadużywają swojego zdrowia i kosztują system bardziej.
TB MacLachlan, MD
408 Garrison Cres., Saskatoon, SK S7H 4B6, Kanada
… Medycyna w Ameryce przechodzi rewolucję, która zmieni podejście do opieki zdrowotnej z ogromnej ilości terapii do prawdziwego systemu skupionego na zdrowiu jako zmierzonym wyniku. Strategie zmiany zachowań będą filarami nowego domu medycyny. Nie ma absolutnie żadnego powodu, naukowego czy moralnego, aby zrezygnować z użycia tych narzędzi kultury w wykonywaniu naszej sztuki.
George W. Anstadt, MD
75 Panorama Trail, Rochester, NY 14625-1507
Zdecydowanie zgadzam się z Fitzgeraldem, że musimy spędzać więcej czasu pomagając pacjentom radzić sobie z rzeczywistością choroby i powszechnymi tragediami życia. Obawiam się jednak, że lekarze powinni lekceważyć takie kwestie, jak przemoc w rodzinie, wykorzystywanie dzieci i nadużywanie substancji, ponieważ są to działania osobiste, których lekarz nie powinien kontrolować. Wręcz przeciwnie, te tematy są jednym z najważniejszych problemów, na które może zwrócić się lekarz pierwszego kontaktu podczas krótkiej wizyty w biurze. Nie możemy być bardziej wykwalifikowani niż inne osoby, aby poradzić sobie z problemami społecznymi, ale nasza wyjątkowa pozycja, która pozwala nam uzyskać dostęp do osobistych informacji rzadko dzielonych z kimkolwiek innym, upoważnia nas do ignorowania tych poważnych zagrożeń dla zdrowia. Poprzez połączenie życia z losem, dr Fitzgerald podważa siłę indywidualnych ludzi do kontrolowania własnego zdrowia.
Albert DiPiero, MD
Harbor-UCLA Medical Center, Torrance, CA 90502
Dr Fitzgerald pomija fakt, że styl życia ludzi ma również znaczący wpływ na społeczeństwo. Na przykład problemy związane z paleniem generują rocznie ponad 100 miliardów wydatków na opiekę zdrowotną. Średnie koszty leczenia palacza przez całe życie przewyższają koszty dla osoby niepalącej o 6000 USD.1 Koszty związane z alkoholizmem przekraczają 120 miliardów dolarów rocznie2. Problemy związane z cukrzycą kosztują społeczeństwo dodatkowe 105 miliardów dolarów rocznie Każda osoba chorująca na cukrzycę spędza średnio pięć do sześciu dni w szpitalu rocznie, podczas gdy osoby bez cukrzycy spędzają średnio jeden dzień w roku.3 Niemal 30 procent tych kosztów jest szacowane jako wynik złego przestrzegania zaleceń medycznych i diety; niezdrowy styl życia wyraźnie ma koszt.
Lekarze muszą być empatyczni, ale nie musimy zwalniać pacjentów z jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje zdrowie. Pacjenci muszą być partnerami w opiece nad nimi.
W przeciwieństwie do twierdzenia dr Fitzgeralda, tyrania zdrowia nie obwinia ludzi za ich choroby. Tyrania polega na tym, że wszyscy członkowie społeczeństwa muszą płacić za opiekę zdrowotną kilku osób, które wybierają niezdrowy tryb życia, co stwarza potrzebę opieki zdrowotnej tam, gdzie w przeciwnym razie by nie było.
John J. Whyte, MD, MPH
Duke University Medical Center, Durham, NC 27707
Douglas P. Beall, MD
Johns Hopkins Medical Center, Baltimore, MD 21205
3 Referencje1. MacKenzie TD, Bartecchi CE, Schrier RW. Ludzkie koszty nadużywania tytoniu. N Engl J Med 1994; 330: 975-980
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Heien DM, Pittman DJ. Zewnętrzne koszty nadużywania alkoholu. J Stud Alcohol 1993; 54: 302-307
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rubin RJ, Altman WM, Mendelson DN. Wydatki na opiekę zdrowotną dla osób z cukrzycą, 1992. J Clin Endocrinol Metab 1994; 78: 809A-809F
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Fitzgerald wskazuje, że jeśli definiujemy zdrowie, aby społeczeństwo płaciło za opiekę nad pobłażaniem, czeka nas mnóstwo wzajemnej krytyki. Kiedy pyta, czy społeczeństwo powinno zacząć regulować zachowanie. Z dożylnym zażywaniem narkotyków. Z otyłością.
Powinniśmy prawdopodobnie odróżnić bardziej kosztowne rodzaje pobłażania sobie od innych. Tak więc palenie (które odpowiada za 10% kosztów opieki zdrowotnej1) i intensywne picie mogą być warte odróżnienia od mniejszych odpustów. Rachunkowość społeczna może również pokazywać drugą stronę księgi głównej: posiadanie samochodów jest warte ryzyka wypadków drogowych.
Aby zapobiec społecznej hańbie, cnotliwi ludzie mogą otrzymać zniżkę, jeśli grasz, płacisz umowę o zdrowiu, która przewiduje rozsądną opiekę. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę prawa tych, którzy po prostu kochają nadmiar i rozpustę, i pozwolić im wybrać droższą, obejmującą całe życie sybarytów. To pozwoliłoby mi na mój pasztet, suflet i mus i oszczędziłoby mi tyranii Fitzgeraldian. W przeciwnym razie koszt leczenia hiperlipidemią może ograniczyć czyjejś zdolności do szczepienia.
Quentin R. Regestein, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115
Odniesienie1. Cady B. Płatności dokonywane przez osoby niepalące w związku z chorobą związaną z paleniem. JAMA 1986; 256: 1291-1291
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Fitzgerald odpowiada:
Do redakcji: Doceniam komentarz doktora Foxhalla. Ja także nauczyłem się od moich pacjentów: kobiety z przerzutowym rakiem piersi, której rodzina oskarżyła ją o nie poddanie się mammografii; otyła kobieta, której każdy problem powodował pojedyncze zalecenie jej lekarzy – utrata wagi – co z kolei skutkowało brakiem skutecznej terapii dla jej ciągłego nadciśnienia aż do wystąpienia udaru; krwawiącego Świadka Jehowy, który spokojnie wskazywał na ja, jak argumentowałem za transfuzją, jej zainteresowanie było bardziej w jej następnym życiu, podczas gdy moje
[hasła pokrewne: uniqa24, protezy bydgoszcz, poliklinika arciszewscy ]

Powiązane tematy z artykułem: poliklinika arciszewscy protezy bydgoszcz uniqa24