Plutalizm dzieciństwa zidentyfikowany po zatruciu ołowiem u zwierząt domowych

Zatrucie ołowiem u dzieci ma charakter endemiczny w wielu obszarach Stanów Zjednoczonych. Z powodu niewystarczających podstawowych środków zapobiegawczych, placówki służby zdrowia muszą polegać na drugorzędnych środkach zapobiegawczych, takich jak badanie przesiewowe dzieci, które mają bliski kontakt z innymi dziećmi, o których wiadomo, że mają zatrucie ołowiem.1 Czasami rozwój zatrucia ołowiem u zwierząt domowych prowadzi do identyfikacji dzieci z bezobjawowym ołowiem ołowiem. W naszym programie leczenia ołowiu zidentyfikowaliśmy trzy takie dzieci w dwóch rodzinach.
W pierwszej rodzinie pies miał stałe wymioty i utratę wagi miesiąc po zewnętrznej renowacji domu. Został przyjęty do szpitala weterynaryjnego, gdzie dokonano diagnozy zatrucia ołowiem. Pies odzyskał w pełni po terapii chelatującej, ale został ponownie przyjęty dziewięć miesięcy później z poziomem ołowiu we krwi wynoszącym 120 .g na decylitr. Doprowadziło to do testowania dwóch bezobjawowych dzieci rodziny, które miały jeden i trzy lata. Okazało się, że oba miały odurzenie ołowiem, przy poziomach we krwi odpowiednio 48 i 37 .g na decylitr. Ekspozycję prześledzono do spożycia chipów ołowianej farby znalezionych na podwórku. Jednoroczne dziecko otrzymało terapię chelatacyjną z wersenianem wapniowym i penicylaminą; poziom ołowiu we krwi trzylatka spadł spontanicznie po przeprowadzce do wyodrębnionego mieszkania.
W drugiej rodzinie, kot zwierząt domowych wymiotował, senność i ataksja miesiąc po zewnętrznej renowacji sąsiedniego domu. U kota stwierdzono zatrucie ołowiem i poddano je chelatacji. Rodzinne bezobjawowe dwuletnie dziecko zostało następnie przebadane i stwierdzono, że jego poziom we krwi wynosi 24 .g na decylitr. Dziecko jest obecnie monitorowane bez terapii chelatacyjnej.
Zwierzęta domowe, w tym psy, koty, ptaki, króliki i iguany, mogą wykazywać poważne oznaki zatrucia ołowiem; typowe objawy obejmują wymioty, senność i drgawki.2 Zwierzęta mogą zatem służyć do identyfikacji środowisk zanieczyszczonych ołowiem. Przypadki te sugerują, że badania przesiewowe małych dzieci pod kątem zatrucia ołowiem powinny być rozważane w rodzinach ze zwierzętami, które mają zatrucie ołowiem.
Robert Dowsett, BM, BS
University of Massachusetts Medical Center, Worcester, MA 01655
Michael Shannon, MD, MPH
Szpital Dziecięcy w Bostonie, MA 02115
2 Referencje1. Amerykańska Akademia Pediatrii Komisja Zdrowia Środowiskowego. Zatrucie ołowiem: od badań przesiewowych do prewencji pierwotnej. Pediatrics 1993; 92: 176-183
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Morgan RV. Zatrucie ołowiem u małych zwierząt domowych: aktualizacja (1987-1992). Vet Hum Toxicol 1994; 36: 18-22
MedlineGoogle Scholar
(11)
[przypisy: dyżury aptek czechowice, siatka centylowa dla młodzieży, doksepina ]

Powiązane tematy z artykułem: doksepina dyżury aptek czechowice siatka centylowa dla młodzieży