Kliniczne rozwiązywanie problemów: lekcja anatomii

Bardzo mi się podobała lektura Lekcji anatomii dr Duffy ego (wydanie 4 sierpnia) .1 Jako lekarz-rezydent, doceniam i uczę się wiele z praktycznych klinicznych winiet.
Po nakreśleniu znaczenia drenażu limfatycznego zaotrzewnowego jądra dr Duffy podsumowuje jednak, odnotowując anatomiczne powiązanie między otworem zaotrzewnowym a moszną. W rzeczywistości, naczynia limfatyczne moszny (wraz z tymi w pochwach vaginalis) ) spuścić do powierzchownych pachwinowych węzłów chłonnych, jak wykazano przez anasarca słoniowców. To rozróżnienie może być ważne w odróżnieniu jądra od choroby niedojrzałej w obrzęku moszny.
David C. Youmans, MD
776 Berquist Dr., Manchester, MO 63011
Odniesienie1. Duffy TP. Lekcja anatomii. N Engl J Med 1994; 331: 318-320
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Duffy odpowiada:
Do redakcji: Dr Youman ma rację co do wzoru drenażu z moszny; tekst powinien brzmieć anatomiczne powiązanie między zaotrzewnem, zawartość moszny . Jednak celem Lekcji anatomii nie było po prostu zwrócenie uwagi czytelnika na ćwiczenia w seksuologicznym dawno temu, ale zilustrowanie tego dokładne badanie fizykalne, w tym narządów płciowych, często dostarcza istotnych informacji.
Utrata odczuwania bólu jąder była w przeszłości wskazówką do tabes dorsalis, a obrzęk najądrzy sugerował gruźlicę. Nawet dzisiaj, obecność bólu jąder może być wskazaniem do okultystycznego zapalenia naczyń, a jądra pozostają miejscem najczęstszego nowotworu złośliwego u młodych mężczyzn. Brak badania worka mosznowego i jego zawartości może prowadzić do pominięcia odkrycia istotnego nie tylko dla przestrzeni zaotrzewnowej, ale także dla chorób ogólnoustrojowych w innym miejscu ciała.
Thomas P. Duffy, MD
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06510
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: uniqa24, fenestracja, aldosteronizm ]

Powiązane tematy z artykułem: aldosteronizm fenestracja uniqa24