Funkcja poznawcza w wieku 3 lat po ekspozycji płodu na leki przeciwpadaczkowe ad 8

Dane gromadzone obecnie w rejestrach kobiet w ciąży zażywających leki przeciwpadaczkowe (np. W amerykańsko-amerykańskim rejestrze antykoncepcji leków przeciwpadaczkowych oraz w międzynarodowym rejestrze leków przeciwpadaczkowych i ciąży [EURAP]) powinny dostarczyć dalszych informacji na temat zagrożeń związanych z lekami przeciwpadaczkowymi i modyfikatorami tych leków. ryzyko. Niniejsze wyniki, wraz z innymi danymi, sugerują, że walproinian nie powinien być stosowany jako lek przeciwpadaczkowy pierwszego rzutu u kobiet w ciąży lub – ponieważ dane wskazują, że połowa ciąż jest nieplanowana34 – u kobiet w wieku rozrodczym. Nasze stwierdzenie, że związek pomiędzy stosowaniem walproinianu w czasie ciąży i niższym ilorazem inteligencji u potomstwa zależy od dawki, sugeruje, że niższe dawki mogą być bezpieczne. Należy jednak zauważyć, że istnieje znaczna indywidualna zmienność wśród dzieci narażonych na podobne dawki.
U niektórych pacjentów walproinian jest jedynym lekiem, który odpowiednio kontroluje napady padaczkowe. Takie kobiety powinny być informowane o potencjalnych zagrożeniach związanych z używaniem tego leku w czasie ciąży. Jeśli kobieta przyjmująca walproinian już zaszła w ciążę, bardzo ważne jest, aby nie przerywała walproinianu bez konsultacji z lekarzem, ponieważ zatrzymanie leku przeciwpadaczkowego może prowadzić do drgawek i poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety, jak i jej płodu.
Mniej niż połowa recept na leki przeciwpadaczkowe jest napisana na epilepsję lub drgawki; większość jest przeznaczona do leczenia bólu i wskazań psychiatrycznych. Chociaż w naszym badaniu nie uwzględniono kobiet, którym przepisano leki przeciwpadaczkowe w celu wskazania innego niż napad padaczkowy, poprzedni raport sugerował, że ryzyko wad rozwojowych u potomstwa tych kobiet jest podobne do ryzyka u kobiet przyjmujących leki przeciwpadaczkowe w leczeniu epilepsji.
Podsumowując, nasza tymczasowa analiza badania NEAD wskazuje, że stosowanie walproinianu przez matkę podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych u dzieci w wieku 3 lat. Ta informacja dotyczy doradztwa kobiet w wieku rozrodczym w odniesieniu do tej klasy leków.
[patrz też: dyżury aptek czechowice, szpital pyrzyce, uniqa24 ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek czechowice szpital pyrzyce uniqa24